Jak správně vybrat trekovou obuv? 5 věcí, na které si dát při nákupu pozor

11.12.2018 13:05

Za dobrého počasí zvládnete většinu výletů po Česku odšlapat v teniskách. Pokud to ale s turistikou myslíte vážně, dřív nebo později si budete chtít nazout pořádné pohorky, ve kterých vás žádný šutr, zima, déšť nebo říčka nepřekvapí. Na těchto 5 věcí se vyplatí myslet při výběru obuvi. ⬇️

 
 
 
  1. Náročnosti terénu ✔️
  2. Materiál ✔️
  3. Membrána ✔️
  4. Správně zvolená velikost ✔️
  5. Výběr ponožek ✔️
 
 
 
 

Kam máte v plánu vyrazit? 

Ať už se chystáte na jednodenní výlet do Českého Švýcarska, nebo na týdenní přechod Vysokých Tater na Slovensku, něměli byste výběr obuvi dle daného typu výletu zanedbat. Puchýře na nohou nejsou zrovna to, co byste si z výletu rádi odnesli. 

 

Jednodenní výlety, zpravidla od jara do podzimu

Pokud se řadíte mezi příležitostné turisty a výlet berete spíš jako vycházku bez velkého převýšení, budou vám bez nadsázky stačit boty, které jinak používáte třeba na běhání. I kdybyste zmokli, večer je doma vysušíte. Vzít můžete i nízké trekové boty. Zpravidla nezakrývají kotník, mívají textilní svršek a o něco odolnější podrážku než boty na sport.

 

Několikadenní přechody hor

Na přechody českých a slovenských hor se rozhodujte mezi středně vysokými botami, které dosáhnou zhruba těsně nad kotník, a ještě o trochu vyššími, odolnějšími a zpravidla těžšími botami do náročnějšího terénu.

 

Výsoké hory

Na vysoké kopce, kde budete balancovat na velkých kamenech, škobrtat písečnou sutí, nebo se klouzat po sněhu, pořiďte pevné kotníkové boty s pořádnou podrážkou.

 

  • Obecně platí pravidlo, že čím horší terén a těžší náklad, tím pevnější obuv.Do náročných terénů a na vícedenní treky zvolte obuv, která je odolnější proti vodě (membrána, minimum švů, všitý jazyk)
 
 
 
 
 
 
 

Po jakém materiálu šáhnout?

Chce-li zákazník správně pečovat o svoji obuv, měl by být také schopen bezchybně určit materiál, ze kterého je jeho obuv vyrobena.

Kůže 

Velmi trvanlivý materiál, který je odolný proti vodě a mechanickému poškození. Pokud se důkladně ošetřuje, tak vydrží opravdu dlouho. Nevýhodou kůže je horší prodyšnost. Koženou obuv je tedy nutno po výletě důkladně vysušit.

 

Kůže s membránou 

Nabízí vynikající záruku nepromokavosti pro aktivní turistiku. Je nutné kvalitně udržovat funkci membrány.

 

Syntetické materiály, textilie 

Lehké a prodyšné materiály. Je nutné je pravidelně impregnovat, popřípadě pořídit obuv v kombinaci textilie s membránou. Trekové boty s textilním svrškem jsou lehčí a dovolují víc barevných kombinací. Snáz ale pustí do boty zimu a dřív je někde odřete (a tím narušíte jejich vrchní nepromokavou vrstvu)

 

 

Membrána, ano či ne?

Nové boty s membránou jsou vynikající zárukou nepromokavosti. Při použití membrán máme boty trvale nepromokavé, prodyšné, kde se nám udržuje klimatický komfort. Neznamená to však, že boty nemusíme impregnovat.

Při použití impregnace vždy ošetřujeme svršek, který se tak stává více odolný proti vodě a špíně, zajistíme tak tím lepší izolační funkci díky suchému svršku.

 

 

Správná velikost 

Nestačí botu pouze nazout a postavit se. Je třeba ji pečlivě a pevně zašněrovat a mít na noze nejlépe silnou ponožku (u bot do zimy dvě!). Projít se. Zkusit botu i na nakloněné rovině (do kopce, dolů, traverz). K simulaci výstupu poslouží trochu i schody, v botě by se neměla zvedat pata. 

 

  • Při zatlačení holení dopředu by jazyk neměl uhýbat do stran a už vůbec ne tlačit.
  • Při sestupu nesmějí prsty bolestivě narážet do špičky a stlačovat se. 
  • Okraj boty by neměl řezat do achilovky, v traverzu nesmíme mít pocit, že se z bot vyzouváme a noha se v botě protáčí. Naopak bychom měli cítit přiměřenou podporu v oblasti kotníku.
  • Na závěr zkontrolujeme shodnost bot v páru, kompletnost (vložky, šněrovadla) a bezchybnost zpracování (šití, lepení).
 
 

Nejlépe byste měli vyzkoušet na nohu několik modelů a najít ten, který vaší noze nejlépe vyhovuje. Dobrá přilnavost v oblasti kotníku a paty vám pomůže vyhnout se puchýřům a špička by měla být dostatečně široká, aby vaše svaly u nohou mohly odpočívat. A samozřejmě je důležité, aby boty měly dostatečnou podporu klenby. Obuv Asolo splňuje nejpřísnější kritéria pro boty vhodné i do extrémních podmínek.

 

Když přijde na výběr správné velikosti bot, je důležité počítat s tím, že vám noha během šlapání lehce oteče. Ideálně tedy zkoušejte turistickou obuv v odpoledních hodinách, kdy už jste něco nachodili a noha je lehce oteklá.

 

 

 

Nezapomenout na ponožky

Správný výběr ponožek je stejně důležitý jako správný výběr boty. Především byste měli volit kvalitní ponožky vyrobeny z vlny nebo z kombinace vlna - syntetická směs. Do horských chladných podmínek jde nosit také dvě ponožky: jednu ponožku těsnou a jednu tlustší, porézní. Asi nejhůře dopadnete při nošení bavlněných ponožek, které neodvádějí vlhkost od ponožky, a můžete si být jisti puchýři.